במדינת ישראל, החיסונים המופצים באמצעות טיפות חלב גרמו לירידה חדה ומשמעותית בשיעורי התחלואה והתמותה בין תינוקות וילדים.

במאמר זה נבאר על החיסונים המגוונים המונפקים במסגרת תכנית טיפת חלב, על פי ההדרכות המופגשות ממשרד הבריאות הישראלי.

החיסון המחומש

החיסון המחומש הוא חיסון משולב המעניק הגנה מפני זיהום במחלות כמו פוליו (שיתוק ילדים), המופילוס אינפלואנזה, טטנוס (קשקשת), פרטוסיס (כשלת אסלולרית) ודיפתריה (גרוגרנית).

במהלך השנה הראשונה של התינוק, עליך להעניק את החיסון בארבע זמנים שונים. המועד הראשון הוא כשהתינוק בן חודשיים, ולאחר מכן יש לחסן בגילאים ארבעה חודשים, שישה חודשים ושנה אחת.

כשהילד מגיע לכיתה ב', מונפק חיסון משולב הכולל חיסונים נגד דיפתריה, טטנוס, שיתוק ילדים ושעלת. בכיתה ח', מוענק חיסון משולב נוסף נגד שעלת, טטנוס ודיפתריה, במטרה לחיזוק ההגנה המוצעת על ידי החיסונים הראשונים.

דר נמוז בסים - חיסונים לתינוקות וילדים

החיסון המרובע

החיסון הרביעי מונפק בצורת תערובת משולבת ומעניק הגנה מפני ארבע מחלות ילדים: אבעבועות רוח, אדמת, חזרת וחצבת. חיסון זה ניתן רק בשני מועדים: בפעם הראשונה בגיל שנה אחת ובפעם השנייה במהלך שנת הלימודים של כיתה א'.

חיסון נגד חיידקים מסוג פנוימוקוק

חיסון שמטרתו להעניק הגנה מפני 13 מהזנים הנפוצים ביותר של חיידק הפנוימוקוק הפוגעים בילדים. החיסון מונפק בשלוש מנות, כאשר הראשונה מתבצעת בגיל חודשיים, השנייה בגיל ארבעה חודשים והשלישית בגיל שנה אחת.

חיסון המגן מפני דלקת הכבד הנובעת מזיהום בנגיף הפטיטיס בסוגיו השונים.

בישראל, כיום מנפיקים לתינוקות שני חיסונים נפרדים נגד שני נגיפים מסוכנים. הנגיף הראשון הוא הפטיטיס A והנגיף השני הוא הפטיטיס B.

החיסון נגד הפטיטיס A מונפק בפעם הראשונה בגיל שנה וחצי ובפעם השנייה בגיל שנתיים. לעומת זאת, החיסון נגד הפטיטיס B מונפק בשלוש מנות: בפעם הראשונה מיד לאחר הלידה, ולמעשה כבר בבית החולים שבו נולד התינוק, בפעם השנייה בגיל חודש אחד ובפעם השלישית בגיל חצי שנה.

חיסון נגד נגיף הרוטה

החיסון נגד נגיף הרוטה הוא חיסון יחסית חדש, שמתחיל להינתן בטיפות החלב בישראל משנת 2011. מה שמיוחד בחיסון זה הוא שהוא מונפק בצורת טיפות לפה ולא באמצעות זריקה. החיסון מתבצע בשלוש מנות, כאשר הראשונה מונפקת בגיל חודשיים, השנייה בגיל ארבעה חודשים והאחרונה בגיל חצי שנה.

תופעות לוואי של החיסונים

לכל אחד מהחיסונים שצוינו לעיל עשויות להופיע תופעות לוואי משונות. אך למרות זאת, היתרונות הנובעים מהחיסון רבים בהרבה מתופעות הלוואי האפשריות.

ברוב המקרים, תופעות הלוואי הן חולפות ולא קשות מאוד, כולל נפיחות, אודם או כאב במקום ההזרקה, עלייה בטמפרטורת הגוף, שלשולים או חוסר תיאבון. עם זאת, במקרים נדירים יכולות להופיע תופעות לוואי חמורות יותר שידרשו התערבות רפואית מיידית.

התגובה הקשה ביותר לחיסונים השונים היא שוק אנפילקטי, שמתבטא בין השאר בקשיי נשימה וירידה בלחץ הדם. לכן, עלינו לפקוח על המטופלים בימים הראשונים לאחר החיסון ולהיערך לתופעות לוואי חריגות שנובעות מרגישות מוגברת לרכיבי החיסון.

הערה חשובה

לפני שמתים את החיסון, חשוב מאוד לעדכן את האחות לגבי כל מצב חריג. כך למשל, ישנה איסור מוחלט לחסן ילדים או תינוקות שסובלים מחום גבוה העולה על שלושים ושמונה מעלות, ובנוסף קיימים חיסונים מסוימים שאין למסור לילדים הסובלים ממחלות מסוימות.

לדוגמה, יש לא למסור את החיסון נגד נגיף הרוטה לילדים הסובלים מבעיות מעיים כמו התפשלות של המעי, או לילדים שיש להם מערכת חיסונית חלשה.