דלקת הארקן היא מחלה שמתבטאת כתוצאה מהיווצרות דלקת ברקמות המוח ועמוד השדרה.

המחלה יכולה לפרוץ גם בעקבות זיהום נגיפי וגם בעקבות זיהום חיידקי, אך במקרים רבים בקרב תינוקות, פעוטות או ילדים קטנים, היא מובילה לדלקת כתוצאה מזיהום של החיידק הנקרא המופילוס אינפלואנזה B.

החיסון שנדון במאמר זה מיועד לחסן אך ורק נגד החיידק הזה. יש לציין, אולם, שהמחלה יכולה להתפשט גם בעקבות זיהום של פתוגנים אחרים כמו חיידקי סטרפטוקוקוס, מנינגוקוקוס ופנאומוקוקוס, לדוגמה.

דר נמוז בסים - אסכרה, צפדת, שעלת – D.T. AP

המחלה גורמת לכאבי ראש, חום גבוה, אפאטיה, הפסקת הכרה, קישון של עור הפנים, והחיידק עשוי לגרום גם לדלקת ריאות, דלקת במפרקים, דלקות בעצמות ודלקת במערכת הנשימה.

במקרים מסוימים, דלקת קרום המוח עשויה לגרום לנזק לא הפיך במוח, כמו לדיכוי קוגניטיבי, חירשות, הופעת פרכוסים ואף לגרימה למוות. החיידק מועבר מאדם חולה לאדם בריא דרך הפרשות מהלוע והאף, ולכן יכול להיעבר דרך נשיקה, ליטוש או שיעול, לדוגמה.

חשוב לציין כי אף על פי שהמחלה אינה מתייחסת למסוכנת במידה והיא משפיעה על מבוגרים, למעשה עבור ילדים עד גיל חמש, ייתכן ותהיה לה תופעה קטלנית.

החיסון נגד דלקת קרום המוח

החיסון נגד הנגיף המופילוס אינפלואנזה B מכיל מרכיבים מהמעטפת החיצונית של החיידק, הם מחוברים לחלבון הפגוש ברעלן של החיידק. לאחר התן החיסון, המערכת החיסונית מפתחת נוגדנים נגד החיידק, מבלי להתפתח התסמינים המוכרים של המחלה. החיסון כלול בתוכנית החיסונים בישראל משנת 1994 וניתן במסגרת החיסון המחומש.

החיסון המחומש מכיל תרכובות נוספות המיועדות להציל מחלות נוספות, בנוסף לדלקת קרום המוח, כמו לדוגמה דיפתריה, טטנוס ושעלת. החיסון מנתנים בארבעה מדרגים, המנת הראשונה ניתנת בגיל חודשיים, השנייה בגיל ארבעה חודשים, השלישית בגיל חצי שנה והאחרונה בגיל שנה. כמו כן, ביום הגיוס לצה''ל ניתנת מנת דחף נוספת. החיסון מנתן על ידי הזרקה לשריר הזרוע.

מה הן תופעות הלוואי של החיסון?

התופעות השכיחות ביותר שעלולות להתרחש לאחר החיסון כוללות אודם, נפיחות וכאב במקום ההזרקה. והתופעות הנדירות יותר כוללות חוסר מנוחה, שלשולים, אובדן תיאבון, הקאות, חום גבוה או פריחה. תופעות אלו רגילות ומתעלמות תוך 48 שעות, ולכן אין סיבה לדאגה. אך במקרים של תופעות חמורות או לא מוקלות, חשוב לפנות לרופא בהקדם.

בכל מקרה של מופעים כגון שלשולים, הקאות או תגובה אלרגית המתבטאת בפריחה מפושטת, צוקת או קושי נשימה, יש צורך לפנות לבדיקה אצל רופא. זאת תכונה כללית שחשוב לקחת בחשבון ולפעול בהתאם להנחיות המקצועיות.