החיסון המשולב נגד חצבת, חזרת ואדמת מכיל שילוב של שלושה נגיפים חיים אך מעוכבים, שמופקים בנפרד אך מוזרקים במנה אחת.

בישראל, החיסון ניתן באופן רגיל כחלק משגרת החיסונים, בשילוב עם חיסון נגד מחלת אבעבועות רוח בגיל 12 חודשים.

בעבר היה נהוג לתת מנה אחת בלבד של החיסון, אך מכיוון שיש מספר מהמחוסנים שאיבדו את ההגנה שלו לאחר כמה שנים, החלטה נלקחה לתת מנה נוספת בכיתה א'.

חצבת

חצבת היא מחלה מאוד מדבקה, ובלי חיסון כמעט כל אדם עלול לחלות בה. היא מתבטאת בפריחה עורית, חום ודלקת עיניים, אך יכולה להיסתבך ולגרום לשלשולים, דלקת מעטפת עצבים, דלקת אוזניים ואף לדלקת ריאות.

במקרים נדירים, שנים לאחר ההדבקה, עשויה להתגלות מחלה מסוכנת בשם דלקת רקמת מוח תת-חריפה טרשתית כוללת, שמתבטאת בהרס תאים במוח ובמות החולים. שישה מתוך מאה חולים בחצבת יימנעו מדלקת ריאות, חולה אחד מתוך אלף חולים יימנע מדלקת של רקמת המוח, ושני חולים מתוך אלף יימנעו מדלקת טרשתית כוללת של רקמת המוח.

חזרת

חזרת נגרמת על ידי נגיף בשם MUMPS ומתבטאת בדלקת בבלוטות הרוק. חמישה חולים מתוך אלף יימנעו מדלקת של רקמת המוח ובין עשרה לעשרים אחוז מהחולים יימנעו מדלקת באשכים. בנוסף, המחלה יכולה לגרום לאובדן שמיעה חד-צדדי, דלקת בלבלב ואפשרות לעקרות.

אדמת

נגיף האדמת גורם להופעת חום גבוה, התפוצצות של בלוטות הלימפה, פריחה עורית נרחבת, כאבי מפרקים וירידה בכמות טסיות הדם. בדרך כלל המחלה נחשבת לבלתי חמורה, אך אם היא מועברת מהאם לעובר, עלולות להתרחש תופעות כמו הגדלה של הטחול והכבד, מומי לב, קטרקט, היקף ראש קטן, הפרעות התפתחות וגדילה ועוד. הסיכון להתפתחות של אדמת מולדת הוא אחד לארבעה תינוקות שנחשפו לנגיף בעת שהיותם ברחם.

תופעות הלוואי של החיסון המשולש

ההזרקה של החיסון עשויה לגרום לתופעות לוואי מקומיות כמו נפיחות, אודם או כאב באזור ההזרקה. בנוסף, כחמישה עד חמישה עשר אחוז מהמחוסנים עלולים לפתח חום גבוה במהלך חמישה עד שנים עשר ימים לאחר החיסון, שיכול להימשך מספר ימים ללא תסמינים נוספים.

בנוסף, אצל כחמישה אחוז מהמחוסנים עשוייה להופיע פריחה, וישנן גם תופעות לוואי נוספות כמו שיעול, דלקת עיניים או דלקת גרון. הסיכון להתפתחות של דלקת ברקמת המוח הוא קטן מאוד ועומד על מחוסן אחד מבין מיליון מחוסנים.

תופעת לוואי יחסית שכיחה הנובעת מהחשיפה למרכיב של נגיף האדמת בחיסון הוא הגדלה בלוטות הלימפה באופן קל, אך מרכיב זה עשוי לגרום בחצי אחוז מהמחוסנים לכאבי מפרקים. המרכיב של נגיף החזרת יכול לגרום במקרים נדירים מאוד לדלקת בבלוטות הרוק או לדלקת באשכים.

מתי אין לחסן?

קיימות מספר התוויות נגד למתן החיסון, אשר כוללות את המצבים הבאים:

  • רגישות לאחד או יותר ממרכיבי החיסון, כמו למשל רגישות לג'לטין או לנאומיצין.
  • לא להעניק את החיסון לנשים בהריון.
  • שימוש בסטרואידים.
  • ילדים הסובלים מתקלות במערכת החיסון.